Filmer i tidsordning
1931 Falska millionären
1931 Skepp Ohoj
1939 Mot nya tider
1939 Vi två
1940 Alle man på post
1940 Juninatten
1942 General von Döbeln
1943 Natt i hamn
1944 Apassionata
1944 Hets
1944 Lev farligt
1944 Nyordning på Sjögårda
1945 I som här inträden...
1945 Sussie
1946 Det regnar på vår kärlek
1946 Kristin kommenderar
1946 Medan porten var stängd
1946 Rötägg
1947 Bruden kom genom taket
1947 En fluga gör ingen sommar
1947 Krigsmans erinran
1947 Pappa sökes
1947 Två kvinnor
1948 Lilla Märta kommer tillbaka
1948 Musik i mörker
1948 Soldat Bom
1948 Var sin väg
1949 Flickan från tredje raden
1949 Pappa Bom
1949 Skolka skolan
1950 Den vita katten
1950 Kvartetten som sprängdes
1950 Kyssen på kryssen
1950 Min syster och jag
1951 Fästmö uthyres
1951 Livat på luckan
1951 Tull-Bom
1952 Flyg-Bom
1952 Kvinnors väntan
1953 Glasberget
1953 Gycklarnas afton
1953 Vi tre debutera
1954 En lektion i kärlek
1954 Gabrielle
1954 Seger i mörker
1955 Kvinnodröm
1955 Sommarnattens leende
1955 Stampen
1956 Sjunde himlen
1957 Det sjunde inseglet
1957 Nattens ljus
1957 Skorpan
1957 Smultronstället
1957 Sommarnöje sökes
1958 Ansiktet
1958 Du är mitt äventyr
1958 Fröken April
1959 Brott i paradiset
1959 Det svänger på slottet
1959 Himmel och pannkaka
|
|
Filmer i bokstavsordning
Alle man på post (1940)
Ansiktet (1958)
Apassionata (1944)
Brott i paradiset (1959)
Bruden kom genom taket (1947)
Den vita katten (1950)
Det regnar på vår kärlek (1946)
Det sjunde inseglet (1957)
Det svänger på slottet (1959)
Du är mitt äventyr (1958)
En fluga gör ingen sommar (1947)
En lektion i kärlek (1954)
Falska millionären (1931)
Flickan från tredje raden (1949)
Flyg-Bom (1952)
Fröken April (1958)
Fästmö uthyres (1951)
Gabrielle (1954)
General von Döbeln (1942)
Glasberget (1953)
Gycklarnas afton (1953)
Hets (1944)
Himmel och pannkaka (1959)
I som här inträden... (1945)
Juninatten (1940)
Krigsmans erinran (1947)
Kristin kommenderar (1946)
Kvartetten som sprängdes (1950)
Kvinnodröm (1955)
Kvinnors väntan (1952)
Kyssen på kryssen (1950)
Lev farligt (1944)
Lilla Märta kommer tillbaka (1948)
Livat på luckan (1951)
Medan porten var stängd (1946)
Min syster och jag (1950)
Mot nya tider (1939)
Musik i mörker (1948)
Natt i hamn (1943)
Nattens ljus (1957)
Nyordning på Sjögårda (1944)
Pappa Bom (1949)
Pappa sökes (1947)
Rötägg (1946)
Seger i mörker (1954)
Sjunde himlen (1956)
Skepp Ohoj (1931)
Skolka skolan (1949)
Skorpan (1957)
Smultronstället (1957)
Soldat Bom (1948)
Sommarnattens leende (1955)
Sommarnöje sökes (1957)
Stampen (1955)
Sussie (1945)
Tull-Bom (1951)
Två kvinnor (1947)
Var sin väg (1948)
Vi tre debutera (1953)
Vi två (1939)
|