Filmer i tidsordning
1907 Fiskerlivets faror F
1910 Bröllopet på Ulfåsa F
1910 Regina von Emmeritz F
1911 Opiumhålan F
1912 Agaton och Fina F
1912 Bränningar eller Stulen lycka F
1912 De svarta maskerna F
1912 Den tyranniske fästmannen F
1912 Det gröna halsbandet F
1912 Ett hemligt giftermål eller
Bekännelsen på dödsbädden F
1912 Farbror Johannes ankomst till Stockholm eller
Hvad en glad frukost på Metropol kan ställa till F
1912 Kolingens galoscher (Den stora världsomseglingen
eller Hvad skall Engström säga?) F
1912 Laban Petterkvist tränar till Olympiska spelen F
1912 Mor och dotter F
1912 Samhällets dom F
1912 Trädgårdsmästaren F
1912 Två svenska emigranters äfventyr i Amerika F A
1913 Barnet F
1913 De lefvande dödas klubb
(Filmen är aldrig visad i Sverigr F
1913 Den moderna suffragetten (Lustspel i 2 akter) F
1913 Den okända (Mimiskt drömspel i 3 akter) F
1913 En pojke i livets strid (Filmen ej distribuerad) F
1913 En skärgårdsflickas roman F
1913 Gränsfolken (Drama i 3 akter) F
1913 Lady Marions sommarflirt (Lustspel) F
1913 Livets konflikter F
1913 Löjen och tårar (Komedi i 2 akter) F
1913 Mannekängen (Filmen sannolikt ej fullbordad) F
1913 När kärleken dödar (Drama i 2 akter med prolog) F
1913 När larmklockan ljuder F
1913 På livets ödesvägar (Skådespel i 4 akter) F
1913 Vampyren (Drama i 3 akter) F
1913 Äktenskapsbyrån (Lustspel i 2 akter) F
1914 Bröderna (Drama i 2 akter) F
1914 Det röda tornet (Drama i 3 akter) F
1914 För sin kärleks skull (Drama i 3 akter) F
1914 Kammarjunkaren F
1914 Skottet F
1914 Stormfågeln F
1915 Det var i maj F
1915 Dolken F
1915 Högsta vinsten F
1915 Judaspengar F
1915 Madame de Thèbes F
1915 När konstnärer älska F
1915 Strejken F
1916 Balettprimadonnan F
1916 Dödskyssen F
1916 Vingarne F A
1917 Alexander den store F
1917 Terje Vigen F
1918 Berg-Ejvind och hans hustru F
1919 Dunungen F
1919 Herr Arnes pengar F
1919 Ingmarssönerna F
1920 Mästerman F
1921 Körkarlen F
1922 Vem dömer F
|
1923 Eld ombord F
1923 Gunnar Hedes saga F
1923 Karusellen F
1924 Gösta Berlings saga / del I&II F
1924 Livet på landet F
1925 Ingmarsarvet F
1925 Två konungar F
1926 Hon, den enda F
1926 Till Österland F
1927 Förseglade läppar F
1927 Hans engelska fru F
1928 Parisiskor F
1928 Synd F
1929 Hjärtats triumf F
1929 Säg det i toner R F Klipp.
1930 Charlotte Löwensköld F
1930 Fridas visor F Klipp.
1930 För hennes skull F
1930 Ulla, min Ulla R F
1931 Dantes mysterier Bitr. F
1931 Från yttersta skären F
1931 Isabella F
1931 Markurells i Wadköping F
1932 Kärlek och kassabrist F
1932 Sten Stensson Stéen från Eslöv på nya äventyr F
1932 Svärmor kommer F A
1933 En melodi om våren F
1933 En natt på Smygeholm F
1933 Giftasvuxna döttrar F
1933 Två man om en änka F
1933 Vad veta väl männen - F
1934 Klart skepp till drabbning! F
1934 Kungliga Johansson F
1934 Snö och vår i Sollefteå F
1934 Sången om den eldröda blomman F
1935 Bränningar F
1935 Smålänningar F
1936 Bröllopsresan F
1936 Johan Ulfstjerna F
1936 Samvetsömma Adolf F
1936 Äventyret F
1937 Klart till drabbning F
1937 Pappas pojke F
1937 Sara lär sig folkvett F
1937 Vi går landsvägen F
1939 Filmen om Emelie Högqvist F
1939 Valfångare F
1940 En, men ett lejon! F
1940 Stora famnen F
1941 Den ljusnande framtid F
1941 Dunungen F
1941 Göranssons pojke F
1941 Landstormens lilla argbigga F
1942 Livet på en pinne F
1942 Löjtnantshjärtan F
1942 Man glömmer ingenting F
1943 Eld upphör F
1943 Hans Majestäts rival F
1943 Katrina F
1944 Hans officiella fästmö F
1945 Jolanta, den gäckande suggan F
1946 91:an Karlsson. "Hela Sveriges lilla beväringsman" F
1946 Djurgårdskvällar F
1948 Livet på Forsbyholm F
1962 Fåfängans marknad A
|